Pochádzam z mestečka Dolný Kubín na Orave a mám 30 rokov. Fotografia ma od istého času začala veľmi lákať a strašne dlho som túžil po digitálnom fotoaparáte ktorý som si však nemohol po finančnej stránke dovoliť. Po asi 2 mesačnom prehliadaní recenzíí rôznych fotoaparátov som sa rozhodol na začiatok začať s kompaktom. Nakoniec až v decembri 2006 sa mi podarilo kúpiť môj prvý digitálny prístroj ktorým bol "Canon Powershot S3 IS". Jednalo sa o 6 megapixelové zariadenie s 12x optickým zoomom, a čo ma najviac zaujalo bolo makro od O cm.

Postupne som sa sám naučil ako pracovať s clonou, časom uzávierky, bleskom a citlivosťou. Po čase som zistil, že kompaktný fotoaparát mi nedáva dostatok možností na kreatívne tvorenie, ako ani mnou požadovanú kvalitu snímok. Vždy keď som videl fotky zo zrkadloviek, tak ma fascinovala malá DOF (hĺbka ostrosti). V Auguste 2007 som teda po dlhom váhaní prešiel na zrkadlovku Canon EOS 30D. Vedel som že základ dobrej fotografie je aj kvalitná optika (ktorá však aj niečo stojí), a preto som do výbavy vybral aj pevný svetelný objektív Canon 50mm / F1.4 s ktorým viem vypichnúť objekt od prostredia. Veľmi sa mi páči rozmazané prostredie kde je v popredí objekt. Postupne som začal viac experimentovať a nadchla ma aj makrofotografia. Veľmi mi v nej pomohol Tomáš Rak (www.tomatito.sk) s ktorým si máme vždy čo povedať. Neostal som však len pri makrofotografii, ale rád experimentujem aj s fotkami krajiniek a portrétov. V podstate ma fascinuje každá oblasť fotografie a nikdy sa nebránim vyskúšať niečo nové.

Svadobná fotografia

V lete 2008 som mal možnosť nafotiť prvú svadbu. Bola to pre mňa nová oblasť fotografie ktorej som sa v poslednom čase začal venovať viac. Vo svadobnej fotografii sa snažím priniesť niečo netradičné, nie bežné svadobné fotografie. Rád pracujem s hĺbkou ostrosti ako aj so širokouhlými objektívami. V tomto žánri sa mi páčia najviac fotky americkej fotografky Jessicy Claire http://jessicaclaire.net ktorá vie nádherne zachytiť momenty zo svadobného dňa. Keď si porovnáte fotky bežného svadobného fotografa s mojimi, alebo fotkami Jessicy tak zistíte, že fotky bežného fotografa majú väčšinou ostrejšie pozadie čo sa mne osobne nepáči. Rozdiel je samozrejme aj v použitej technike. Väčšina fotografov fotí s tzv. zoom objektívami, ktoré nerobia až také super ostré fotky, ale čo je hlavné, nevedia pekne rozostriť pozadie (bokeh) a prepúšťajú veľmi málo svetla takže je nutné používať externý blesk. Ja som sa však zameral na pevné svetelné objektívy s ktorými dokážem odpichnúť postavy od prostredia. Chce to veľa cviku aby človek vedel zaostriť na správne miesto, kedže sa pracuje s veľmi malou hĺbkou ostrosti. Niekedy to znamená ostriť presne na pár milimetrov. Na druhej strane pevné objektívy nútia fotografa sa viac pohybovať aby našiel správny záber bez možnosti zoomovania objektu (nemám rád pohodlných fotografov).

Ďalšou výhodou je, že fotím do tzv. RAW formátu. Je to ako taký negatív v digitálnej fotografii. Umožňuje mi to dodatočne pri počítačovej úprave vyťažiť z fotky maximum (doladiť expozíciu, vyváženie bielej, farby, ostrosť atď.). Pri fotení do RAW sa tým pádom menej venujem nastaveniam na fotoaparáte a zameriavam sa hlavne na fotografovaný objekt. Samozrejme taký postup vyžaduje oveľa viac editovania v počítači, avšak podľa mňa to stojí za námahu. Verím že sa Vám moje fotky budú páčiť a vždy sa budete radi vracať na moju stránku. Nezabudnite navštíviť ani moju blog stránku http://stgyro.blogspot.com na ktorej môžete nájsť aj moje experimenty s makro fotografiami, zážitkami z dovolenky atď.