Odkazy

Popis RAW:

Wikipedia

chcem.info

fotografovani.cz

 

Firmware 100a-87

Firmware 100a-116

Firmware 100a-125

DNGforPowershot

wordpress.com

digicanon.narod.ru

dpreview.com

grandag.nm.ru

Moje ukážky:

stgyro.dphoto.com

 

 

 

RAW pre DIGIC II procesory

Najväčšia nevýhoda fotoaparátu Powershot S3 IS je asi to že nepodporuje RAW ale jedine JPG. Doteraz mi to stačilo, avšak postupne som sa dostával na úpravy fotiek ktoré degradujú JPG formát. Ak chcete meniť napríklad vyváženie bielej alebo upravovať farebnú krivku, odstraňovať šum atď., RAW je najlepšia voľba ako vytiahnuť z fotáku maximum.

Čo budeme potrebovať

Čítačku SD kariet, upravený firmware, program DNG for Powershot na prevod RAW z S3 do použiteľného RAW pre programy.

Ako na to (Powershot S3)

  1. Stiahnuť http://grandag.nm.ru/hdk/test1-pre12-s3is-100a-125.zip (ak nebude fungovať tak stiahnuť najnovší súbor z http://grandag.nm.ru/hdk/ alebo firmware z odkazov na ľavej strane) rozbaliť a dva súbory (DISKBOOT.BIN a PS.FIR) nahrať cez čítačku kariet do root adresára pamäťovej SD karty (cez fotoaparát pripojený USB káblom sa to nedá).
  2. Spustiť fotoaparát do režimu prehliadania fotiek (objektív nesmie byť vysunutý!) a v menu nájsť Firm Update. (update z verzie 1.0.0.0 na 1.0.1.0 a OK)
  3. Potom už len spustiť fotoaparát a začať fotiť J (nezabudnúť si zapnúť podporu RAW cez špeciálne menu – dostanete sa tam po stlačení S tlačidla na fotoaparáte – nachádza sa nad DISP. tlačidlom. Stačí už len stlačiť menu a nastaviť RAW.

Výsledný RAW nezabudnite upraviť programom DNG for Powershot do DNG formátu ktorý spolupracuje aj s Adobe Photoshop.

Nemusíte sa báť že firmware pokazí fotoaparát, nenahrá sa totiž do S3 natrvalo ale len kým foták nevypnete. Potom treba celú procedúru opakovať, čo je niekedy otravné ale stojí to za to!

Pár mojich ukážok prevodu RAW môžete nájsť na http://stgyro.dphoto.com

Firmware

Podporované fotoaparáty – Canon Powershot A610, A620, A630, A640, A710 a rada Powershot S2 IS, S3 IS.

Upravený firmware pridáva viac funkcií ktoré by na S3 nemali chýbať – tu je zoznam: